تبلیغات
ان الحسین مصباح الهدی و سفینته النجاه - تاریخ تحلیلی صدر اسلام_مباحث مربوط به تاریخ عرب
محرم ماه پیروزی خون بر شمشیر است.

تاریخ تحلیلی صدر اسلام_مباحث مربوط به تاریخ عرب

شنبه 30 مهر 1390 03:19 ب.ظ

نویسنده : siavash
ارسال شده در: سایر... ،

فصل دوم             جهان در آستانه ی بعثت

اسلام با رخداد عظیم بعثت حضرت محمد (ص) متولد شد.

جزیره العرب:شبه جزیره عرب در جنوب غربی آسیا با حدود سه میلیون و دیوست هزار کیلو متر مربع مساحت بزرگترین شبه جزیره جهان است.جزیره العرب از نظر جغرافیایی به سه بخش تقسیم شده است.

1-شمال و غرب(حجاز):مکه-مدینه- طائف-ینبوع-جده-سرزمین کوهستانی با بیابانهای وسع وکم آب و کمتر مستعد کشاورزی است.

2-مرکز و شرق( صحرای عرب):منطقه ی نجد-بیابانهای نقود و ربع الخالی-انسان بدوی-شتر-نخل وریگزار چهار بازیگر نقش اساسی زندگی صحرایند.

3-جنوب(یمن):عربستان خوشبخت یا یمن-شامل منطقه ای به شکل مثلث است که ساحل دریای عرب-ظلع شرقی و دریای سرخ ظلع غربی و خط فرضی ظهران—حصر موت ظلع سوم آن را می سازد.این بخش پر نعمتترین بخش جزیره است.آثار تاریخیبسیار زیبا ی مارب(شهر معروف صبا)و سر عظیم آن که به وسیله ی آن ویران شده-سرزمین های حاصلخیز-معادن زرخیز صادراتی طلا و نقره و سنگهای گران بهای آن حکیت پیشرفتهای هنری صنعتی و منابع طبیعی این بخش است.

وضعیت سیاسی جزیره العرب: مورخان اعراب ساکن د رجزیره العرب را به سه طبقه تقسیم کرده اند1-اعراب باءده(بادیه نشینان)قبایلی که سالها قبل از ظهور اسلام به سبب نافرمانی به وسیله ی بلاهای آسمانی و زمینی از میان رفتند.2-عرب عاربه(شهر نشین)قبایلی که در یمن و دیگر نقاط جنوبی عربستان زندگی می کردند (اوس و خزرج)وقتی از تمدن عرب پیش از اسلام گفتگو میشود  بیشتر عرب عاربه مراد است.

3-عرب مستعربه (عرنانیان):قبیله ی قریش در این گروه جای دارد.در قبیله سه رکن وجود داشت:نسب حسب عصب.بر اساس نسب و حسب تمام افراد باید از شناسنامه ای قبیله ای و فضایل و مفاخر قبیله آگاه باشند براساس عصب و عرق قبیله ای همه د رساختار قبیله محو بودند .

زنان و نظام خانواده:اندیشه ی شی انگارانه ی مبین اوج جاهلیت فرهنگی جزیره العرب بود در این منطقه سرنوشت زن مقهور اراده ی مرد بود .زن د ربسیاری از موارد در پذیرش و نپذیرفتن شریک زندگی اختیار نداشت.

وضعیت اقتصادی:پشتوانه ی اقتصادی عربستان داد و ستد جواهر و سنگهای قیمتی –کشاورزی دامداری و در آمد حاصل از زیارت مکه در ایامی خاص بود .

اوضاع دینی:عنصر اصلی دین قبایل عرب جاهلی شرک وبت پرستی و به عبارتی آمیزه ای از تعدد خدایان و طبیعت پرستی بود اعتقاد به جن-ارواح و پرستش ماه و ستارگان به ویژه ستاره ی شعرای یمانی در میان برخی از قبایل رواج داشت.

تاریخ جاهلیت و مفهوم آن:واژهی جاهلیت از ریشه ی جهل است ولی از کتب لغت بر می آید که مراد از آن تنها نادانی نیست و حماقت،سفاهت،و بی خردی را نیز در بر می گیرد .واژه ی جاهلیت نخستین بار به وسیله قرآن و در خصوص زندگی مردمان قبل از بعثت به کار رفته است.

.چهار مصداق روشن جاهلیت د رقرآن کریم:حکم الجاهلیة،ظن الجاهلیة،تبرج الجاهلیة،حمیة الجاهلیة

 
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -